بیماری قوز قرنیه یا کراتوکنوس

  • چهارشنبه, 13 آبان 1394 18:47
  • منتشرشده در بهداشت چشم
  • بازدید 2204 بار

قوز قرنیه بیماری نسبتا شایعی است که یک پدیده غیرالتهابی و دوطرفه قرنیه می‌باشد.

در این بیماری، استرومای قرنیه نازک می‌شود و قرنیه حالت مخروطی پیدا می‌کند. نازک شدگی قرنیه منجر به ایجاد نزدیک‌بینی، آستیگماتیسم نامنظم و در نتیجه کاهش دید به درجات متفاوت می‌گردد. قوز قرنیه بیماری پیشرونده‌ای است و هر دو چشم را گرفتار می‌کند، هرچند در ابتدا ممکن است یک چشم گرفتار باشد. خوشبختانه بیماری کورکننده نیست ولی شایع‌ترین علت پیوند قرنیه در بیمارستان شهید دکتر لبافی‌نژاد و بعضی دیگر از مراکز جهان می‌باشد. قوز قرنیه ممکن است مادرزادی باشد ولی ‌معمولاً در دوران بلوغ ظهور می‌یابد و تا دهه سوم و چهارم پیشرفت می‌کند و سپس متوقف می‌گردد. به ندرت ممکن است قوز قرنیه در سنین بالا تظاهر نماید.

شیوع قوز قرنیه حدود 1 در 2000 نفر است و در تمام نژادها و در هر دو جنس دیده می‌شود. سابقه خانوادگی در 10 الی 6 درصد مبتلایان وجود دارد.

علت قوز قرنیه

با وجود تحقیقات پیوسته، علت قوز قرنیه هنوز شناخته نشده است. اگرچه این بیماری عموما اختلال ارثی به شمار نمی‌رود اما در یک دهم موارد، بیش از یک نفر در خانواده مبتلا می‌باشند.

مالیدن محکم چشم، گرچه علت قوز قرنیه نمی‌باشد ولی در روند ایجاد آن بی‌تأثیر نیست. به همین دلیل به بیماران مبتلا به قوز قرنیه توصیه می‌شود که از مالیدن چشم‌های خود بپرهیزند.

علایم قوز قرنیه

علایم بالینی قوز قرنیه بسته به مرحله بیماری، متفاوتند. در ابتدا ممکن است فرد با عیب انکساری نزدیک‌بینی و آستیگماتیسم خفیف مراجعه نماید که در این موارد ‌معمولاً دید بیمار با اصلاح عیب انکساری به‌راحتی به 10/10 نمی‌رسد. در این موارد، انجام توپوگرافی قرنیه تشخیص را قطعی می‌کند.

درموارد متوسط تا شدید، در معاینه بیمار علایمی وجود دارند که تشخیص را مشخص می‌نمایند.

چگونگی درمان قوز قرنیه 

قوز قرنیه در مراحل اولیه به صورت نزدیک‌بینی خفیف همراه با آستیگماتیسم تظاهر می‌نماید که درمان آن تصحیح عیب انکساری توسط عینک می‌باشد. البته باید توجه داشت که بیماری ماهیت پیش‌رونده دارد و در نتیجه نمره عینک تجویزشده تغییر خواهد کرد.

با پیشرفت بیماری و افزایش نزدیک بینی و آستیگماتیسم، برای اصلاح دید باید از لنزهای تماسی سخت استفاده کرد.

منبع: بخش چشم بيمارستان شهيد دكتر لبافي نژاد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در سه شنبه, 06 مهر 1395 23:16
  • اندازه قلم

خانواده اسلامی

پایگاه خانواده اسلامی، رهیافتی نو به الگوی خانواده مسلمان و جامعه اسلامی

خانواده اسلامی مهم ترین نقش آفرین در ساختن تمدن نوین اسلامی است. از این رو هدف این مجموعه ارائه الگوی کاملی از خانواده اسلامی به منظور ایجاد، تحکیم و تکامل خانواده در تمامی عرصه ها از طریق ارائه و بررسی رهنمودهای معصومین (علیهم السلام) و سیره عملی ایشان است.

ارتباط با ما