بیماری نیستاگموس و درمان آن

  • یکشنبه, 17 آبان 1394 21:24
  • منتشرشده در بهداشت چشم
  • بازدید 2859 بار

نیستاگموس به حرکات غیر ارادی و ریتمیک چشمی گفته می‌شود که دارای یک فاز رفت و یک فاز برگشت است. این حرکات افقی، عمودی یا چرخشی هستند.

هدف اولیه از بررسی چشمی این بیماران، تشخیص موارد اکتسابی است که به علت یک اختلال سیستم عصبی ایجاد شده و باید بلافاصله بررسی‌ها و اقدامات لازم درمانی صورت گیرد. اما در بیشتر افرادی که نیستاگموس دارند، این مشکل مادرزادی است (که یا حسی است یا حرکتی). نیستاگموس حسی بر روی یک بیماری زمینه‌ای چشم (با کاهش شدید بینایی از ابتدای تولد) ایجاد می‌شود. از جمله این بیماری‌ها می‌توان کاتاراکت (آب مروارید) وگلوکوم مادرزادی، آلبینسیم، اختلالات مادرزادی شبکیه و عصب بینایی را نام برد. در نیستاگموس حرکتی اختلال چشمی دیگری وجود ندارد و این بیماران از قدرت بینایی خوبی برخوردار هستند.

تشخیص و درمان

علامت اصلی همان حرکات ریتمیک است که در اغلب موارد با چشم غیر مسلح نیز قابل تشخیص است. در برخی بیماران وجود وضعیت غیرطبیعی سر جبرانی برای قرار گرفتن در  وضعیتی است که کم‌ترین میزان نیستاگموس وجود دارد. در برخی از بیماران ممکن است هم‌زمان با نیستاگموس، انحراف چشم نیز وجود داشته باشد.

علاوه بر علایم فوق، در موارد حسی سایر علایم بیماری زمینه‌‌ای چشمی نیز قابل تشخیص هستند. در مواردی که شک به بیماری زمینه‌‌ای سیستم عصبی وجود دارد، بررسی‌‌‌های لازم در این زمینه باید انجام شده و کودک سریع‌تر به متخصص مغز و اعصاب معرفی شود.

در بیماران مبتلا به نیستاگموس در صورت وجود مشکلات زمینه‌‌ای چشمی قابل حل، در ابتدا باید آن‌ها را درمان کرد و در صورت وجود عیب انکساری باید آن را اصلاح کرد. برای درمان نیستاگموس می‌توان از عینک‌‌‌های منشوری سود برد. درمان جراحی نیستاگموس به منظور اصلاح وضعیت غیر طبیعی سر، اصلاح انحراف چشم احتمالی همراه و کاهش شدت و دامنه نیستاگموس است که انواع مختلف روش‌‌‌های جراحی برای این منظور وجود دارد. باید توجه داشت که هیچ کدام از روش¬های فوق قادر به از بین بردن کامل نیستاگموس نیستند.

منبع: بیمارستان و مراکز فوق تخصصی چشم پزشکی نور

این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در چهارشنبه, 07 مهر 1395 11:51
  • اندازه قلم

خانواده اسلامی

پایگاه خانواده اسلامی، رهیافتی نو به الگوی خانواده مسلمان و جامعه اسلامی

خانواده اسلامی مهم ترین نقش آفرین در ساختن تمدن نوین اسلامی است. از این رو هدف این مجموعه ارائه الگوی کاملی از خانواده اسلامی به منظور ایجاد، تحکیم و تکامل خانواده در تمامی عرصه ها از طریق ارائه و بررسی رهنمودهای معصومین (علیهم السلام) و سیره عملی ایشان است.

ارتباط با ما