اکتروپیون، علل و درمان

  • یکشنبه, 17 آبان 1394 22:48
  • منتشرشده در بهداشت چشم
  • بازدید 2017 بار

به برگشتن لبه پلک تحتانی به سمت خارج‌، که باعث می‌شود چشم و مخاط آن در معرض هوا و در نتیجه خشکی قرار گیرند، اکتروپیون گفته می‌شود. فرد در این حالت دچار آبریزش شده و در صورت پاک کردن اشک، چشم خشک‌تر می‌شود. اگر این بیماری درمان نشود، باعث ضخیم شدن مخاط داخلی پلک‌ها شده و ایجاد التهاب و در نهایت صدمه به چشم می‌شود.

علل اکتروپیون

علت آن ضعف عضلاتی است که باعث نگه‌داشتن پلک بر روی چشم می‌شود. این بیماری معمولا" در افراد بالای 60 سال دیده می‌شود اما ممکن است به صورت مادرزادی، به دلیل محل زخم باقی مانده از سایر اعمال جراحی، ثانویه به فلج عصب صورتی (Bell’s palsy) و یا به دنبال سوختگی‌ها یا سایر بیماری‌های پوستی دیده شود.

علائم اکتروپیون

سوزش، احساس سنگ‌ریزه در چشم، حساسیت‌پذیری، پلک متورم و ملتهب و قرمز، آب‌ریزش

اکتروپیون چگونه تشخیص داده می‌شود؟

این بیماری دریک معاینه ساده چشم‌پزشکی قابل تشخیص است.

درمان اکتروپیون

انتخاب بهترین درمان برای اکتروپیون بستگی به علت آن دارد. درمان موقت این حالت استفاده از قطره‌های اشک مصنوعی یا پمادهای نرم‌کننده است. با این وجود درمان قطعی به خصوص در نوعی از آن که با افزایش سن ایجاد می‌شود، جراحی پلک و کوتاه کردن و سفت کردن آن است. این عمل معمولا" با برشی در قسمت خارجی چشم انجام می‌شود. برای انجام این عمل جراحی فقط بخیه‌های ریزی در قسمت خارجی چشم زده می‌شود و معمولا" بعد از 7 تا 14 روز، این بخیه‌ها برداشته می‌شوند. برای درمان نوعی از اکتروپیون که به دلیل محل زخم به جا مانده از سوختگی یا سایر اعمال جراحی ایجاد شده، معمولا" از گرافت پوستی استفاده می‌شود. این گرافت از پلک بالا یا از پشت گوش خود بیمار تهیه می‌شود. معمولا" محل برداشتن گرافت و محل جراحی بعد از 2 هفته به‌خوبی ترمیم می‌شوند.

منبع: بیمارستان و مراکز فوق تخصصی چشم پزشکی نور

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در چهارشنبه, 07 مهر 1395 11:56
  • اندازه قلم

خانواده اسلامی

پایگاه خانواده اسلامی، رهیافتی نو به الگوی خانواده مسلمان و جامعه اسلامی

خانواده اسلامی مهم ترین نقش آفرین در ساختن تمدن نوین اسلامی است. از این رو هدف این مجموعه ارائه الگوی کاملی از خانواده اسلامی به منظور ایجاد، تحکیم و تکامل خانواده در تمامی عرصه ها از طریق ارائه و بررسی رهنمودهای معصومین (علیهم السلام) و سیره عملی ایشان است.

ارتباط با ما