سرطان دهان و پیشگیری

سیگار و الکل، به‌خصوص با مصرف هم‌زمان، احتمال بروز سرطان دهان را به‌شدت افزایش می‌دهند.

سرطان دهان از جمله سرطان‌های خطرناک است که درصد بالایی از مرگ و میر را به همراه دارد و معمولا در افراد بالای 40 سال دیده می‌شود.

قبلا درصد شیوع این سرطان در مردان بیشتر بود، اما امروزه، با افزایش رفتارهای پرخطر نظیر مصرف سیگار و الکل در بین خانم‌ها، این سرطان تقریبا با شیوع مساوی در بین مردان و زنان دیده می‌شود.

اغلب سرطان‌ها با پیشرفت و نفوذ به غدد لنفاوی، به نواحی دیگر بدن دست‌اندازی می‌کنند و به دلیل نزدیکی دهان به غدد لنفاوی گردن، احتمال انتشار آن در کل بدن زیاد است، اما در کنار تمام این نکات خطرناک، یک نکته بسیار خوب و آرامش‌بخش وجود دارد و آن نکته این است که سرطان‌ دهان از زخم‌ها و لکه‌های سفید یا قرمزی در دهان شروع می‌شود که معمولا بدون درد هستند.

از آن‌جایی که محیط دهان به خوبی قابل مشاهده است، می‌توانیم مراحل ابتدایی شروع سرطان را در دهان تشخیص دهیم. درمان سرطان دهان در مراحل اولیه، بسیار آسان و کم‌هزینه بوده و با شانس بهبود زیادی همراه است. به عبارتی اگر زود دست به کار شویم، می‌توانیم بر سرطان دهان پیروز گردیم.

عامل ایجاد سرطان در بدن انسان کاملا شناخته شده نیست، بنابراین نمی‌توانید صد در صد جلوی ایجاد آن را در بدنتان بگیرید، اما با رعایت این نکات، شانس ایجاد سرطان را تا حد زیادی در خود پایین می‌آورید. این قواعد برای تمام سرطان‌ها و مخصوصا سرطان دهان صادق است.

مصرف بیش از 5 واحد میوه و سبزی در روز بسیار مفید است. غلات را با سبوس آن مصرف کنید. از گوشت قرمز پرچرب کمتر استفاده کنید.

همچنین باید هفته‌ای 5 بار و هر بار 30 تا 45 دقیقه فعالیت بدنی متوسط تا شدید داشته باشید.

چاقی و اضافه وزن شما را درمعرض خطر سرطان‌ قرار می‌دهد.

مصرف مداوم انواع سیگار و الکل، به خصوص اگر هم‌زمان باشند، شما را به شدت در معرض انواع سرطان‌ها، به خصوص سرطان دهان قرار می‌دهند.

سرطان دهان معمولا از زخم‌ها، لکه‌ها و برجستگی‌های بدون علامت و بدون درد آغاز می‌شود. سیگاری‌ها و مصرف‌کنندگان سایر فرآورده‌های تنباکو از جمله پیپ، قلیان و تنباکوهای جویدنی و مصرف کننده‌هایی مواد مخدر استنشاقی، معمولا در صف اول مبتلایان به سرطان دهان قرار می‌گیرند.

زخم‌هایی که بیش از 14 روز (دو هفته) در دهان باقی بمانند، مشکوک هستند و پیگیری بیشتر این زخم‌ها بسیار ضروری است. سرطان دهان ممکن است در ناحیه حلق یا حنجره نیز ایجاد شود، بنابراین به تغییرات بلع و یا صدای خود دقت کنید و این تغییرات را دست کم نگیرید.

ماهی یک بار، فقط چند دقیقه وقت بگذارید و جلوی آینه بایستید و در یک نور مناسب، دهان خود را معاینه کنید.

برجستگی‌ها و زخم‌هایی که بیش از دو هفته باقی بمانند، لکه‌های سفید، لکه‌های قرمز و زخم‌های خون‌ریزی دهنده، ممکن است از ضایعات پیش سرطانی باشند که باید برای بررسی بیشتر آن‌ها، به پزشک مراجعه کنید.

در مقابل آینه‌، ناحیه دهان و گردن خود را به این ترتیب معاینه کنید:

لب خود را با دست بگیرید و به بیرون بکشید و داخل لب‌ها را نگاه کنید.

گونه و لب‌های خود را بین دو انگشت لمس کنید تا مطمئن شوید توده‌ی سفتی وجود ندارد.

تمام نواحی لثه خود را به دقت بررسی کنید.

به کمک یک پارچه خشک، نوک زبان خود را نگه داشته و تمام سطوح بیرونی، داخلی و کناری زبان را بررسی کنید.

مشاهده کف دهان را فراموش نکنید.

زبان خود را با دو انگشت معاینه کرده و به دنبال توده‌های سفت بگردید.

گردن و زوایای فک پایین را با دست لمس کرده و معاینه کنید. توده‌های سفت لمس شده قابل تامل‌اند.

اختلال در بلع و تکلم، بی‌حسی زبان و ناحیه‌‌ای از دهان و اشکال در حرکت‌های زبان و فک را پیگیری کنید.

سقف دهان و ناحیه کام نرم (زبان کوچک) را به خوبی بررسی کنید.


 

منبع: تبیان

گردآورنده: احمد حکیم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در چهارشنبه, 07 مهر 1395 15:23
  • اندازه قلم

خانواده اسلامی

پایگاه خانواده اسلامی، رهیافتی نو به الگوی خانواده مسلمان و جامعه اسلامی

خانواده اسلامی مهم ترین نقش آفرین در ساختن تمدن نوین اسلامی است. از این رو هدف این مجموعه ارائه الگوی کاملی از خانواده اسلامی به منظور ایجاد، تحکیم و تکامل خانواده در تمامی عرصه ها از طریق ارائه و بررسی رهنمودهای معصومین (علیهم السلام) و سیره عملی ایشان است.

ارتباط با ما