قند‌ها و قند‌های مصنوعی

قندها (مواد غذایی شیرین)

تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که مصرف قند زیاد باعث استرس در مغز می‌شود. برای مثال نیم ساعت پس از خوردن یک ماده‌ی شیرین، کالری آن به سرعت می‌شکند و گلوکز خون کودک بالا می‌رود. اگرچه ماهیچه‌ها و دیگر بافت‌های چربی آن را برای استفاده‌های بعدی ذخیره می‌کنند، ولی بافت مغز نمی‌تواند این کار را انجام دهد. 

سه ساعت پس از خوردن مواد قندی، گلوکز خون پایین آمده و شروع به آزاد کردن هورمون‌های استرس زا می‌کند. 

کودکانی که دچار اختلال کم توجهی و اختلال بیش فعّالی هستند کمتر قادرند با تأثیرات غذای شیرین مقابله کنند، بنابراین فعالیت فیزیکی‌شان افزایش می‌یابد که این فعّالیت در اثر پایین آمدن گلوکز خون و تلاش برای به کار انداختن مغز است. 

تحقیقات نشان می‌دهد حتّی بزرگسالان دچار اختلال کم توجهی و اختلال بیش فعّالی که در سوخت و ساز گلوکز مشکل دارند، بخش‌هایی از مغزشان که توجه، رفتار و اعمال درونی آن‌ها را تنظیم می‌کند تحت تأثیر قرار می‌گیرد. 

قندهای مصنوعی

متأسفانه قندهای مصنوعی نیز مشکلات دیگری به همراه دارند. مثلاً آسپارتام، بر سیستم عصبی مرکزی تأثیر گذارده و موجب اختلالاتی مانند حمله می‌شود. 

دکتر ویلیام ام پاردیریج از مدرسه پزشکی UCLA دریافته است که فنیل آلانین موجود در آسپارتام به راحتی از سدّ مغزی-خونی عبور کرده و توازن پیام‌های عصبی را به هم می‌زند. اگر چه از میان بدن که عبور می‌کند تغییراتی بوجود نمی‌آورد. نتیجه آن شامل کم توجّهی، بیش فعّالی و حتی حمله می‌شود. 

آسه سولفام K نیز موجب آزاد شدن انسولین می‌شود. همان کاری که یک غذای شیرین می‌کند. 

سوکرالوز نیز که در سال 1998 توسط FDA (اداره‌ی غذا و دارو) تأیید شد، باید توسط کبد سم زدایی شود که این کار با اضافه کردن یک سری مواد شیمیایی مضر هنگام پخت، به غذاهای آماده انجام می‌گیرد.


 

منابع: 

تبیان

راسخون

گردآورنده: احمد حکیم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در پنج شنبه, 08 مهر 1395 14:42
  • اندازه قلم

خانواده اسلامی

پایگاه خانواده اسلامی، رهیافتی نو به الگوی خانواده مسلمان و جامعه اسلامی

خانواده اسلامی مهم ترین نقش آفرین در ساختن تمدن نوین اسلامی است. از این رو هدف این مجموعه ارائه الگوی کاملی از خانواده اسلامی به منظور ایجاد، تحکیم و تکامل خانواده در تمامی عرصه ها از طریق ارائه و بررسی رهنمودهای معصومین (علیهم السلام) و سیره عملی ایشان است.

ارتباط با ما