گرفتگی صدا بیش از 2 هفته خطرناک است!

علل عضوی تغییرات صدا را اغلب با لفظ نا‌متعارف خشونت صدا بیان می‌‌کنند. اما آفونی، در موارد بی‌صدایی مطلق و یا نجوای محض استفاده می‌شود و از دیسفونی، در تغییر در کیفیت صدا استفاده می‌‌شود. 

اغلب موارد بی‌‌صدایی مطلق به صورت ناگهانی اتفاق می‌‌افتد و منشأ روانی دارد. اختلالات حنجره‌ای می‌‌توانند به صورت گرفتگی صدای پیشرونده و تنفس صدادار ظاهر شوند و چنان چه یک علت عضوی و ساختاری مانند التهاب، پولیپ، نئوپلازی یا فلج طناب صوتی عامل زمینه ‌ساز باشد در این صورت گرفتگی دائمی خواهد بود. 

در موارد غیر عضوی که شایع‌‌تر نیز هستند گرفتگی صدا به طور متناوب است.

ضایعات درونی طناب‌های صوتی اغلب باعث ایجاد صدای خشک و خشن می‌‌شوند و صدای ضعیف و سرفه‌‌های با صدای خفیف (به ویژه در افراد سیگاری) می‌‌تواند نشانه فلج طناب صوتی باشد.

رزم ‌پا یادآور شد: سابقه سیگار کشیدن و فشار نامناسب به طناب‌های صوتی شایع‌‌ترین علت مساعد کننده ابتلا به لارنژیت مزمن هستند که برای تشخیص آن، معاینه غدد تیروئید و قفسه سینه برای رد کردن کارسینوم ضروری است.


منبع: تبیان

گردآورنده: احمد حکیم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در پنج شنبه, 11 آذر 1395 20:24
  • اندازه قلم

خانواده اسلامی

پایگاه خانواده اسلامی، رهیافتی نو به الگوی خانواده مسلمان و جامعه اسلامی

خانواده اسلامی مهم ترین نقش آفرین در ساختن تمدن نوین اسلامی است. از این رو هدف این مجموعه ارائه الگوی کاملی از خانواده اسلامی به منظور ایجاد، تحکیم و تکامل خانواده در تمامی عرصه ها از طریق ارائه و بررسی رهنمودهای معصومین (علیهم السلام) و سیره عملی ایشان است.

ارتباط با ما